O mnie

Zachęcony wątkiem o genealogicznych blogach na portalu Polskiego Towarzystwa Genealogicznego postanowiłem dołączyć do koleżanek i kolegów.

Poszukiwaniem rodzinnych korzeni zajmuję się od czasów, kiedy nie było to jeszcze modne – przełom wieków. Od początku wszystkie wiadomości próbowałem gromadzić w postaci elektronicznej. Na początku sam dostęp do internetu był problematyczny, przynajmniej na wsi, gdzie mieszkam. Narzędzi specjalistycznych też nie było. Trzeba sobie było jakoś radzić arkuszem kalkulacyjnym, potem prostymi, tworzonymi przez siebie, bazami danych.

Kiedy pojawiły się możliwości założenia własnej strony internetowej, niezwłocznie z nowego środka korzystałem. Miałem kolejno kilka stron drzewem rodzinnym. Poczynając od prostej statycznej strony na portalu republika.pl, poprzez pojawiające się pierwsze portale genealogiczne. Dane gromadziłem już w specjalistycznych programach, których wypróbowałem kilka. Od 2008 roku wierny jestem programowi MacFamilyTree. Potrafi on publikować przyzwoite drzewo w postaci strony www, więc wykupiłem hosting, domenę i publikuję je z dość częstą aktualizacją.

Od kilku miesięcy usiłuję spisać przebieg i wyniki swoich prawie dwudziestoletnich poszukiwań w postaci książki, przeznaczonej głównie dla dzieci i wnuków. Ogólny zarys już mam, ale…

Tym czasem obszerne fragmenty będę umieszczać w postaci wpisów na tym blogu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Sławek Binczak